Osobliwość

Tak dziwnego lasu nie ma w całej Polsce – w pobliskim Nowym Czarnowie, parę kilometrów od Gryfina, nieopodal Elektrowni „Dolna Odra” rośnie wyjątkowa przyrodnicza osobliwość – Krzywy Las.

Jest to skupisko ponad 50 zdeformowanych sosen rosnących na obszarze około 0,30 ha. Posadzono je najprawdopodobniej w 1934 roku.

Tuż nad ziemią pień zamiast rosnąć pionowo – skręca pod kątem 90 stopni i wygina się szerokim łukiem ku górze. Wszystkie pnie wygięte są w kierunku północnym. Widok, jaki tworzą te drzewa jest niesamowity.

Dookoła tego miejsca rosną proste sosny, wygląda więc na to, że ktoś kiedyś musiał się przyczynić do pokrzywienia drzew.

Czy deformacja sosen była zamierzona? Taki charakter krzywizn pni sosny pospolitej jest bardzo rzadko spotykany. Widać na nich wyraźnie, że powstały w wyniku mechanicznych uszkodzeń.

Poziome pałąkowate wygięcia mają długość od jednego do trzech metrów. Nad łukiem pnie pną się już pionowo do góry. Sosny pomimo swojego wieku są stosunkowo niskie, nie ma wśród nich takiej, której wysokość przekroczyłaby 15 metrów. Oglądając pnie drzew można zauważyć, że na początku zgięcia znajdują się stare sęki, a więc młode drzewka prawdopodobnie były nacinane przy bocznych gałązkach. Liczba słojów w sękach mówi, że zabiegi te były wykonywane na drzewkach około 7-10 letnich.

Na temat powstania tego lasu niewiele wiadomo. Jednak istnieje wiele hipotez próbujących wytłumaczyć to niezwykłe zjawisko. W gospodarce leśnej, a zwłaszcza w sztuce ogrodowej znane są przypadki specjalnego uszkadzania i późniejszej hodowli drzew nienaturalnie wygiętych do specjalnych zastosowań, na przykład do budowy łodzi, kadzi, mebli, sprzętów gospodarstwa domowego, a w końcu także ku ozdobie.

Sosny w podgryfińskim „Krzywym Lesie” zapewne także miały służyć potrzebom człowieka. Zagadka lasu czeka więc na rozwiązanie. Może udało by się odnaleźć jeszcze przedwojennego gajowego, lub kogoś z jego rodziny? Przed drugą wojną światową w lasach pomorskich panował wszak porządek, nie każdy mógł sobie pozwolić na jakąkolwiek ingerencję w drzewostan.

Dziś „Krzywy Las” administracyjnie należy do Nadleśnictwa Gryfino, Leśnictwa Wełtyń. Drzewa zostały uznane za powierzchniowy pomnik przyrody. Zachowajmy je dla potomności.

Pamiętać należy, że miejsce to zasługuje na specjalną opiekę i troskę, bo jest jedyne w swoim rodzaju 💚